گزارش سفر علمی - تبلیغی استاد شاملی به هندوستان (قسمت دوم)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رهیافت ها

  1. در برگزاری کارگاه ها و دوره های کوتاه مدت باید به دلیل ناهم سطحی و سطح زیر کارشناسی مخاطبان از موضوعات مبنایی و پایه آغاز شود و در یک شیب ملایم به سمت مطرح کردن مسائل تخصصی و پیشرفته جلو رویم. سطح عموم طلاب و دانش پژوهان کارشناسی و پایین تر از آن است و در روند تدریس از موضوعات ساده و مبنایی آغاز و در یک روند تعریف شده و کارشناختی به سمت مطالب پیچیده تر و تخصصی در یک شیب ملایم اوج گرفته شود.
به گمان من، پس از دوره طی شده که از سوی من به طلاب عرضه شده است و بیشتر بر بازشناسی مبانی پژوهش، واژه شناسی و آشنایی با تکنیک های بهینه سازی روند تحصیل، مطالعه کارآمد، تمرکز و تند خوانی تمرکز شده است در دوره های بعدی باید بر کارگاه های آشنایی با انواع و رویکردهای پژوهش، مفاهیم اساسی در پژوهش های آکادمیک، شیوه تهیه گزارش علمی کتاب، شیوه تدوین مقاله پایان ترم، استانداردهای پایان نویسی در دو سطح ارشد و دکتری، فرایند مستند سازی آثار و نوشته های آکادمیک، منبع شناسی و روش مراجعه و استناد به منابع تخصصی، منابع انگلیسی و شیوه مراجعه و استناد به آنها، تکنیک و روش نقد علمی آثار علمی، چالش های پژوهش مجازی و مانند تمرکز شود. این جانب در دانشگاه مجازی المصطفی یک دوره کامل روش شناسی پژوهش ارائه کرده ام که می تواند در صفوف و نمایندگی های داخل و خارج کشورِ جامعه المصطفی به عنوان متن درسی و سرفصل مورد استفاده قرار گیرد. همچنین طی ارائه دوره ای در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی متنی را با همکاری برخی از دوستان دانشمندم تهیه و عرضه کرده ام که روند و استانداردهای پایان نامه نویسی را به قلم کشیده است و در این زمینه می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
  • در مرکز و معبد بزرگ هندوها در شهر دهلی نو در بخش بازنگری پیشینه کشور هندوستان که میهمانان سوار یک قایق می شدند و به گونه ای سمبلیک از دوران هندباستان بینندگان برهه های تاریخی فرهنگ و تمدن هندوستان را یکی پس از دیگری مشاهده می کردند تا به دوران هند نوین می رسیدند. با تأسف و شگفتی فراوان برغم آن که در کشور هندوستان حاکمان مسلمان مغول و گورکانی بیش از هفت قرن حضور و حاکمیت داشته اند و آثار و شگفتی های فراوانی از خود برجای گذاشته اند که از جمله آنها ساختمان زیبا و خیره کننده تاج محل است اما در این گذارِ سمبلیکِ تاریخی، هیچ نامی یا نشانه ای از اسلام و تمدن اسلامی و حضور حاکمان مسلمان برده نمی شود! و تلاش شده که حضور مسلمانان به کلی نادیده گرفته و محو شود! نشان تأسف برانگیز دوم این که در مقبره و قصر همایون نیز آیات قرآنی و نمادهای اسلامی از سنگ قبر پادشاه و اتاق را محو شده است! پیشنهاد می کنم این فترت و تعصب بزرگ فرهنگی و تمدنی از طریق دفتر یونیسف سازمان ملل متحد از سوی سازمان ارتباطات و وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران دنبال و پیگیری شود.
  • شایسته است متن معرفی کننده کوتاهی در معرفی شخصیت علمی، معنوی و اثرگذار شهید ثالث سید نورالله قاضی شوشتری تهیه و در مقبره و بارگاه ایشان به صورت تابلو یا کتاب چه به زبان های فارسی، انگلیسی و اردو ارائه شود تا زائران و بازدیدکنندگان از برکات این شخصیت بزرگ اسلامی بهره مند و به معرفتی دست یابند.
  • پیشنهاد می شود که از میان ساکنان تراگر و سادات جعفری چند طلبه برگزیده و به قم هدایت شوند تا تبلیغ مکتب اهل البیت (علیهم سلام الله) در هندوستان و این محل مستمر و تضمین باشد .
  • شایسته و بلکه لازم است تمامی کتاب های فارسی موجود در کتاب خانه درگاه شریف معین الدین چشتی با حمایت دو دولت هندوستان و ایران بازیابی و تجدید چاپ و حفظ شود و با دعوت سید زین العابدین چشتی بیست و نهمین سجاده نشین به جمهوری اسلامی ایران از این فرقه حمایت و از نقش این فرقه در ترویج مکتب اهل البیت در آن سامان بهره گیری شود.

  • بازدید 7910 بار

    نظر دادن

    از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.