دومین سمینار شیعه شناسی در سوئد برگزار شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دومین سمینار شیعه‌شناسی در دانشکده ادیان دانشگاه «سودرتورن» شهر «استکهلم» سوئد، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این جلسه عباسعلی شاملی، عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیه و سرپرست مرکز اسلامی «اسکنه» در شهر «مالمو» سوئد سخنرانی خود را با موضوع ملاصدرا ادامه داد.

وی با اشاره به ویژگی‌های سیاسی و اجتماعی زمانه ملاصدرا، به افکار وی پرداخت و فلسفه صدرایی را برای حاضران به زبانی ساده توضیح داد.

عباسعلی شاملی با توضیح مکتب مشاء و مکتب اشراق از یک سو و مکتب اصفهان و مکتب تهران از سوی دیگر، ملاصدرا را یکی از مؤثرترین فیلسوفان در ترویج مکتب اصفهان معرفی و موضوعاتی چون وجود، ماهیت، حرکت جوهری، حکمت یا فلسفه مشاء، اصاله الوجود و التشکیک فی مراتب الوجود را تبیین کرد.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) با اشاره به این که ارسطو و ابوعلی سینا چهار حرکت کمی، کیفی، وضعی و مکانی را توضیح داده بودند، گفت: ملاصدرا به عنوان پدر حکمت متعالیه، حرکت جوهری را مطرح کرد.

پس از سخنرانی عباسعلی شاملی، شرکت‌کنندگان در این سمینار به بحث درباره حکمت متعالیه و ارتباط آن با شرایط موجود به ویژه وضعیت سیاسی و اجتماعی در جهان با تأکید بر کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، پرداختند.

بازدید 4697 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.